Archiwum listopad 2018


Sposób przygotowania sugatushi
26 listopada 2018, 08:29

1. Ryż przygotować według przepisu.

 

2. Tnąc na ukos, pociąć ryby w cienkie plasterki wielkości ok. 5x3cm. Oczywiście najczęściej kawałki ryby są dosyć nieforemne, dlatego ciąć wszystko mniej więcej tych rozmiarów. Małe kawałki, które nam wyjdą, też się przydadzą.

 

 

 

 

 

3. Krewetki przeciąć wzdłuż, ale nie do końca. Rozłożyć na płasko, ogony należy pozostawić. Gotowe rozcięte krewetki można kupić w formie mrożonej.

 

 

 

 

 

4. Przystępujemy do lepienia ryżu. Przed każdym kawałkiem należy dobrze zmoczyć ręce, w innym wypadku ryż będzie strasznie kleił się do rąk wręcz uniemożliwiając pracę. Bierzemy trochę ryżu i ugniatamy formując kulkę (powinna być wielkości piłeczki ping-pongowej), następnie formując z niej wałek. Trzymając wałek ryżu na jednej ręc3, 2 palcami drugiej ręki dociskamy wałek ryżu tak, żeby z 1 strony zrobił się płaski. Mamy gotową porcję ryżu na nigiri sushi.

 

 

 

 

 

5. Następnie bierzemy kawałek ryby do ręki i smarujemy ją wasabi przy pomocy palca wskazującego drugiej ręki. Na posmarowaną rybę kładziemy, zaokrągloną stroną, przygotowany wałek ryżu. Odwracamy, kładziemy ryżem do dołu na dłoni i palcami drugiej ręki przygładzamy kawałek ryby do sushi. Pierwszy kawałek gotowy.

 

 

 

 

 

6. Jeżeli mieliśmy bardzo nieforemne kawałki ryby i mamy wiele małych kawałków to możemy wykorzystać je do zrobienia 1-2 rulonów maki-sushi z łososiem lub do świetnego sushi.

 

 

 

 

 

7. Sushi podajemy z sosem sojowym i wasabi*. Przed każdym kęsem maczamy delikatnie kawałek sushi w tej mieszance. Do sushi powinno się także podawać marynowany imbir, jego mały kęs należy brać przy każdej zmianie rodzaju sushi, ponieważ przeczyszcza on kubki smakowe i pozwala cieszyć się pełnym smakiem kawałka. *w Japonii nie podaje się dodatkowego wasabi, wystarcza to wasabi, którym są posmarowane kawałki ryby. W Polsce przyjęło się mieszać wasabi z sosem sojowy, ja osobiście tak nie robię ale znam wiele osób, które lubią podostrzyć jeszcze kawałki sushi dodając wasabi do sosu.

 

 

 

 

 

Sposób przygotowania ura maki
26 listopada 2018, 08:09

1. Przygotuj ryż do sushi. Ponieważ California Roll roluję się na drugą stronę, musisz pokryć makisu (maty bambusowe) folią spożywczą, aby ryż nie przyklejał się do niej. Warto również przygotować małą miskę z wodą, aby zanurzyć palce, aby ryż  nie przyklejał się do nich.

 

 

 

2. Ostrożnie złóż nori na pół, jeśli nori jest świeże, należy podzielić na pół wzdłuż. Jeśli nori jest wilgotne i nie można go łatwo podzielić, można je delikatnie podsmażyć na suchej patelni, lub po prostu użyć nożyczek.

 

 

 

3. Połóż jeden arkusz nori w stronę dolnej części maty. Lekko zwilżyć palce w misce z wodą i nałożyć małą ilość ryżu.

 

 

 

4. Upewnij się, że nasze palce są wilgotne, aby zapobiec przywieraniu ryżu,  delikatnie rozprowadź ryż się do krawędzi nori tworząc cienką równomierną warstwę. Nie należy stosować zbyt dużego nacisku, lub będziesz skończyć z bzdurny ryżu.

 

 

 

5. Posypać ryż sezamem.

 

 

 

6. Wzdłuż dolnej krawędzi nori, umieść kilka pasków ogórka, a następnie  kilka pasków z awokado. Zakończ, poprzez rozłożenie trochę krabów na całej rolce. Uważaj, aby nie dodawać zbyt dużo składników ponieważ Twoja rolka może się nie skleić.

 

 

 

7. Aby skręcić rolkę, schowaj kciuki pod matą  i wykorzystać je do podniesienia maty i ryżu nad wypełnieniem, natomiast pozostałymi palcami trzymaj wypełnienie.

 

 

 

8. Użyj maty do dalszego rolowania ryżu nad wypełnieniem aż ryż styka się z nori.

 

                  

 

 

9. Kiedy, ryż został całkowicie zwinięty . Mocno ściśnij matę z zawiniętą rolką, aby się nie rozpadła, gdy będziesz ją kroił nożem.

 

 

 

10. Jeśli nie będziemy jedli rolki od razu, należy owinąć ją w folię, dopóki nie jesteśmy gotowi do jedzenia swojej California roll. Przechowywanie rolki w lodówce sprawia, że ryż robi się twardy  i nie jest to zalecane, ale jeśli Sushi będzie w lodówce nie mniej niż godzinę nie powinniśmy się tym przejmować i włożyć do lodówki aby nie popsuł nam się krab. Aby pokroić rolki, użyj długiego ostrego noża, i umieść tylną krawędź ostrza w samym środku rolki. Przyciągnij nóż do siebie, pozwól masie noża przeciąć rolki. Jeśli wywieramy za duży nacisk na nóż, to zgnieciemy rolkę i nadzienie wyjdzie. Powtarzamy cięcia ,każdą połówkę  kroimy na trzy aby otrzymać 6 kawałków sushi. Podawać swoje California roll z sosem sojowym i wasabi.

 

 

 

   Twoje sushi jest już gotowe!

 

Składniki potrzebne do przygotowania Ura...
26 listopada 2018, 08:01

Składniki:

 

- 1 ryż do sushi

- 1 awokado pokrojone w paski

- Ok. 300 gram kraba

- 1 ogórek z usuniętymi łyżeczką nasionami pokojone w długi cienkie i równe słupki o długości ok. 5 cm

- 1 opakowanie nori

- prażone ziarna sezamu

- wasabi do dekoracji

- sos sojowy do maczania

 

Rodzaje sushi
20 listopada 2018, 19:16

Hoso maki

 

Jest to najmniejszy z rodzajów sushi.  Najczęściej w formie jednoskładnikowej rolki. Nazwa hosomaki pochodzi od przymiotnika hosoi oznaczającego chudy, cienki. Z powodu małych rozmiarów idealnie nadają się jako potrawa dla dzieci.

 

 

Futo maki

Najklasyczniejsza forma podawania sushi. Jest to wieloskładnikowa rolka, zawinięta w prażony wodorost nori. Nazwa futo pochodzi od przymiotnika futoi oznaczającego gruby. Idealna forma dla każdego miłośnika sushi.



 

 

 

California maki

 

Najnowsza forma podawania sushi. Wymyślona przez ludzi zachodu. Charakteryzuje się odwrotnym zawinięciem rolki. W tym wypadku ryż znajduje się na zewnątrz potrawy a nie w środku jak to bywa w przypadku klasycznych form sushi.

 

 

 

 

 

 

Sugatazushi

 

Sugatazushi to rzadka odmiana sushi, którą spotkać można w niewielu regionach Japonii. Zamiast umieszczać kawałki ryby w ryżowych rolkach, całą rybę, która wcześniej namaczana była w solankowej zalewie, patroszy się, nadziewa ryżem, a następnie kroi na małe kawałki.

 

 


 

 

 

Unagi Nigirizushi

 

Unagi, czyli węgorz japoński, uznawany jest za jeden z najlepszych dodatków do tradycyjnego sushi. Stanowi też wyjątek wśród innych owoców morza, które tradycyjnie dodawane są do ryżowych rolek na surowo. Węgorz jest natomiast grillowany w lekko słodkawym sosie, a następnie dzielony na mniejsze kawałki i umieszczany na ryżu – podobnie, jak w przypadku podstawowej wersji nigirizushi. Ich znak rozpoznawczy to charakterystyczny brązowy kolor, uzyskany dzięki grillowaniu japońskiej ryby.

 

 

 

 

 

 

 

Ura - maki

 

Kolejna z wariacji na temat wodorostowych zawijańców to ura-maki, czyli maki odwrócone. Od pierwotnej wersji różni się kolejnością układania warstw. Na bambusowej macie najpierw układany jest klejący ryż, a dopiero potem prasowane nori i reszta dodatków. Jedynymi składnikami wyróżniającymi ura-maki na tle innych rodzajów sushi są sezam, którym obtaczane są gotowe rolki oraz kawior, dzięki którym danie przyjemnie chrupie w ustach.